4. Obranné reakce organismu

4.3 Stresová odpověď organismu, akutní a chronický stres

Stresová odpověď je děj, který v život ohrožujících situacích udržuje homeostázu nad rámcem jejích regulačních možností. Za pomoci autonomního nervového a endokrinního systému mění funkci oběhového a dýchacího systému, prokrvení a metabolizmus tkání tak, aby byl organismus připraven „k boji nebo útěku“ a aby byla v těle zachována rovnováha, i když na jiné úrovni než v klidu. Stresovou odpověď organismu spouští podnět (zátěžový faktor), který mozek vyhodnotí jako stresový, neboli stresor. Centrální mechanismy potom spustí fyziologické adaptivní děje, které by měly zaručit přežití v nebezpečné situaci.

Fyziologická stresová odpověď (akutní stres) je nespecifická reakce na stresor, která vede k aktivaci stresových os. V dobách, kdy byl člověk ohrožován na životě a loven, umožňovala tato reakce přežití jednotlivce i rodu. Podle typu stresoru může být základní stresová odpověď modifikována (např. pokud je stresorem chlad, poranění, porucha dýchání). Opakovaný stres (stres ukončený a neprodlužovaný) vede k adaptaci. V současné době je stresová reakce vyvolávána kvalitativně jinými podněty, které nenutí organismus bojovat nebo utíkat, a proto mohou vést ke zdravotním problémům, zvlášť pokud se jedná o distres (nadměrný stres) nebo stres chronický. Jestliže stres trvá příliš dlouho, může způsobit vyčerpání a selhání organismu (viz všeobecný adaptační syndrom). 

Všeobecný adaptační syndrom (také GAS – generalizovaný adaptační syndrom) je soubor krátko- i dlouhodobých reakcí a adaptací organismu na stres s cílem obnovit homeostázu. Aktivuje dva hlavní regulační systémy (autonomní a endokrinní) a ovlivňuje i imunitní systém.

Sestává ze tří stádií: 

  • Poplachová reakce: aktivace stresových os s přesunem krve do nejdůležitějších orgánů a se zvýšením dostupnosti energetických zdrojů k možnosti „útěku nebo boje“ („fight or flight“). Pokud stresor přestane působit, organismus se rychle vrací k normální úrovni aktivity.
  • Stádium adaptace: jestliže působení stresoru trvá déle a není příliš intenzivní, organismus se adaptuje (princip tréninku; platí „co tě nezabije, to tě posílí“). 
  • Stádium vyčerpání: dlouhodobý stres vede k vyčerpání organismu, rozvíjejí se různé choroby jako vedlejší důsledky aktivace stresových os, snižuje se obranyschopnost, vysiluje imunitní systém. Toto stadium může vést až k smrti.

Obecně může být stresorem jakýkoli faktor, ať už fyzikální, chemické, biologické nebo psychické povahy (poranění, intoxikace, infekce, bolest, pracovní přetížení, emoce apod.); mohou to být i informace ze senzorických systémů (zraku, sluchu – nenadálý nebo děsivý zvuk; hmatu – náhlý neočekávaný dotek nebo bolest atd). Stresorem může být také změna vnitřního prostředí (homeostázy), která ohrožuje život. Bezprostředně vyvolává stresovou reakci hypoglykémie, hypo-volémie a hypoxémie. Stresová reakce však může být vyvolána i prostřednictvím mediátorů zánětu (např. IL1, IL6, TNFa), pokud se dostanou v dostatečném množství do krve. Působí pak přímo na hypotalamus a spouštějí aktivitu obou stresových os. 

4.3.1         Stresová odpověď

Reakce na stresor vede k rychlé aktivace hypotalamu – centra autonomního nervového systému a současně části mozku, která zodpovídá za tvorbu hormonů, řídících funkci hypofýzy. Z hypotalamu se vyplaví CRH (Corticotropin Releasing Hormon) a spustí dvě stresové osy:

osa sympato-adrenální (dřeň nadledvin)

  • CRH okamžitě aktivuje locus coeruleus mozkového kmene a posteromediální část hypotalamu – centrum sympatiku,které aktivuje dřeň nadledvin, a tak se do krevního oběhu kromě noradrenalinu (NA, mediátor sympatiku) vylévá i adrenalin (hormon dřeně nadledvin). Neprodleně nastartuje také sekreci antidiuretického hormonu.
  • Okamžitě nastupuje:
    • masivní vazokonstrikce s centralizací oběhu (noradrenalin a ADH ve snaze udržet krevní tlak při případném krvácení způsobí vazokonstrikci v kůži, trávicím traktu a před ledvinami), aby se lépe prokrvil mozek, srdce, plíce a svaly) 
    • zvýšení srdeční frekvence, stažlivosti, dráždivosti a vodivosti
    • hyperventilace (zajišťuje dostatek kyslíku)
    • glykogenolýza způsobující hyperglykémii (zajištění dostatku energie pro mozek a erytrocyty – svaly mají vlastní glykogen; srdce má jako hlavní zdroj energie mastné kyseliny a laktát); 
    • aktivace destiček (zvýší se srážlivost, aby se snížilo riziko velkého krvácení)
    • snížení citlivosti inzulinových receptorů (aby svaly a tuková tkáň zbytečně neodebíraly zdroj energie potřebným orgánům)
    • retence vody (NA vazokonstrikcí před ledvinami sníží glomerulární filtraci a sekundárně zvýší sekreci aldosteronu, který resorbuje sodík a vodu; ADH umožňuje resorpci volné vody)

Antidiuretický hormon má kromě vazokonstrikčního účinku a zadržování vody také obrovský význam v regulaci stresové odpovědi – je zpětnou vazbou, která nakonec stresovou odpověď ukončuje snížením aktivity hypotalamického centra.

osa hypotalamus-hypofýza-nadledviny (kůra nadledvin) 

Současně s aktivací sympatiku se CRH dostává do předního laloku hypofýzy a spustí tvorbu proopiomelanokortinu (POMC), který se štěpí a vzniká celá řada dalších hormonů. Adrenokortikotropní hormon (ACTH) aktivuje tvorbu a uvolňování hlavního metabolického stresového hormonu – kortizolu. Sekrece kortizolu do krve má zpoždění proti adrenalinu (30–40 minut), protože steroidní hormony nejsou skladovány a musí se na podnět syntetizovat de novo.

Kortizol má tyto účinky:

  • zvyšuje glykémii jako zdroj energie glukoneogenezou (při skutečném boji nebo útěku by už byl glykogen spotřebovaný). Zdroj energie pro CNS a erytrocyty.
  • zvyšuje koncentraci volných mastných kyselin lipolýzou (zdroj energie pro srdce) 
  • krátkodobě podporuje vazokonstrikci 
  • má mineralokortikoidní účinky (resorbuje v ledvinách sodík a vodu)
  • podporuje aktivitu sympatiku zvýšením sekrece NA z dřeně nadledvin

ÚčinekAdrenalinNoradrenalin
SrdcePosiluje všechny vlastnosti srdečního svalu (inotropii, chronotropii, dromotropii, bathmotropii)Posiluje hlavně inotropii a zvyšuje frekvenci
CévyVazodilatace ve svalech Vazokonstrikce v periferii  – v kůži, trávicím traktu a ledvinách
Tlak krveZvyšuje systolický tlakZvyšuje systolický i diastolický tlak
MetabolismusGlykogenolýzaSnížení citlivosti receptorů pro inzulínLipolýza
Srovnání účinků adrenalinu a noradrenalinu

Základní stresové hormony:

Noradrenalin je hlavně mediátorem sympatiku, ale v malé míře se tvoří také ve dřeni nadledvin. Noradrenalin má především vazokonstrikční účinek. Způsobuje vazokonstrikci v kůži, trávicím ústrojí a v ledvinách. To vede k centralizaci krevního oběhu (zvyšuje se objem krve v centrálních, pro „útěk nebo boj“ rozhodujících systémech: svalech, srdci, mozku). Noradrenalin zvyšuje stažlivost srdce, zvyšuje jeho frekvenci a má lipolytický účinek. Volné mastné kyseliny se stávají zdrojem energie především pro srdeční sval. Noradrenalin také způsobuje hyperventilaci bronchodilatací a aktivací dýchacích center (zesiluje dodávku kyslíku do organismu). NA podporuje uvolňování ADH a adrenalinu a zvyšuje sekreci kortizolu z kůry nadledvin.

Adrenalin je hormon dřeně nadledvin. Vyplavuje se velmi rychle po aktivaci sympatiku a jeho uvolňování později podporuje také zvýšené vyplavování kortizolu. Adrenalin má několik účinků: metabolický účinek zajišťuje pro aktivovaný organismus dostatek živin (glykogenolýzou v játrech zvyšuje glykémii). Tento účinek je sice jen krátkodobý, zato velice rychlý. Svaly mají zásobu vlastní glukózy, proto adrenalin snižuje citlivost periferních receptorů pro inzulín, takže glukóza zůstává výhradně živinou pro mozek, v němž jsou glukózové transportéry nezávislé na inzulínu. Oběhové účinky jsou složitější. Adrenalin „centralizuje“ krev v důležitých orgánech, které jsou nepostradatelné pro reakci „útěk nebo boj“. Způsobuje zvýšené prokrvení v srdci, plicích, mozku a ve svalech. V ostatních systémech (trávicí ústrojí, ledviny, kůže) podporuje vazokonstrikci (zvyšuje citlivost k mediátoru sympatiku – noradrenalinu). Adrenalin dále posiluje všechny vlastnosti myokardu: zvyšuje srdeční frekvenci (chronotropii), dráždivost (bathmotropii), vodivost (dromotropii) i stažlivost (inotropii). Adrenalin připravuje organismus i na situaci, kdy by mohlo dojít ke krvácení, a zvyšuje pohotovost krevních destiček ke srážení krve.

Antidiuretický hormon (ADH) se vyplavuje ze zadního laloku hypofýzy vlivem aktivace sympatiku okamžitě po spuštění stresové odpovědi. ADH způsobuje velmi silnou vazokonstrikci v tepenném řečišti a v ledvinách umožní resorpci volné vody v distálním tubulu a sběracím kanálku. Výsledkem je zvýšení objemu extracelulární tekutiny a oligurie – tvoření malého množství koncentrované moči. ADH také zpětnovazebně snižuje aktivitu sympatiku účinkem na hypotalamus.

Kortikotropin-releasing hormon (CRH) způsobí v CNS kromě aktivace sympatiku uvolnění některých mediátorů (viz dále) a umožňuje tvorbu proopiomelanokortinu (POMC) v předním laloku hypofýzy. POMC je také nazýván „Big Mama“, protože jeho štěpením vzniká v hypofýze několik dalších hormonů: především ACTH (v kůře nadledvin spouští syntézu a uvolňování kortizolu), MSH – melanocyty stimulujícího hormonu (který má u člověka zanedbatelnou úlohu) a endorfinů a enkefalinů.

Kortizol (glukokortikoid) je nejdůležitější metabolický hormon stresové reakce. Jeho hlavním úkolem je dlouhodobě zabezpečit pro organismus dostatek živin a to i po spotřebování zásob energie v podobě jaterního glykogenu. Nastoluje proteokatabolismus a lipolýzu. Některé katabolity těchto procesů (např. mastné kyseliny) jsou zdrojem energie pro další tkáně (např. srdce) a glukoplastické aminokyseliny a glycerol jsou využity k výrobě glukózy a glykogenu. Kortizol stejně jako adrenalin snižuje citlivost periferních receptorů pro inzulín a uchovává tak glukózu jako zdroj energie především pro nervovou tkáň. Při akutním stresu kortizol navíc zvyšuje nespecifickou imunitu, dlouhodobě imunitu naopak snižuje (proteokatabolismus brání tvorbě protilátek a dělení buněk). Kortizol má také mineralokortikoidní účinky, takže spolu s aldosteronem retinuje v distálním tubulu ledvin sodík a vodu. Kromě toho podporuje aktivitu sympatiku, a tak udržuje jeho vazokonstrikční účinky i celou stresovou odpověď.

Další stresové hormony:

Během stresové odpovědi se do krve vyplavuje větší množství hormonů hypofýzy, které mají v život ohrožující situaci pomoci organismu mobilizovat všechny funkční rezervy a přežít.

Endorfiny a enkefaliny jsou malé molekuly, které během stresové odpovědi tlumí bolest a vyvolávají (spolu s adrenalinem) euforickou náladu.

Růstový hormon (STH – Somatotropní hormon) se při stresu zvyšuje jen krátkodobě (přibližně na dvě hodiny). Při dlouhodobějším stresu se jeho uvolňování snižuje. Růstový hormon má v souvislosti se stresem především metabolické účinky: aktivuje lipolýzu a tak zvyšuje bezprostřední zdroj energie (mastné kyseliny) a udržuje glykémii. Uvažuje se také o jeho pozitivním krátkodobém účinku na imunitu.

Podobně působí prolaktin, jehož hladina se při stresu zvyšuje nejvíce – až stonásobně. Kromě metabolického účinku aktivuje imunitní odpověď (na periferii působí jako cytokin (interleukin), váže se na receptory imunitních buněk a aktivuje T-lymfocyty a buněčnou imunitu). Při dlouhodobém stresu potlačuje prolaktin u žen ovulaci a omezuje reprodukci.

Aldosteron – hormon kůry nadledvin, mineralokortikoid. Během stresové reakce se jeho uvolňování zvyšuje nepřímo díky vazokonstrikci ledvinných tepen. Snížená perfuze ledvin zvýší uvolňování enzymu reninu, který aktivuje angiotenzinogen na angiotenzin I a II a ten v kůře nadledvin navodí uvolňování aldosteronu. Aldosteron působí (podobně jako ADH) v distálním tubulu ledvin. Zvyšuje zpětné vstřebávání sodíku, na němž je osmotickými silami navázána voda, a tak opět zvyšuje cirkulující objem. Angiotenzin II má kromě toho celkové účinky – zvyšuje vazokonstrikcí krevní tlak. 

Uvolňování hormonů štítné žlázy se během stresové odpovědi snižuje. Jediná výjimka je stres vzniklý působením chladu. V chladu se zvýší koncentrace hormonů štítné žlázy, ale podle literárních údajů to není zvýšením uvolňování ze štítné žlázy, ale uvolněním T3 a T4 z tukové tkáně a transportních bílkovin.

Působením CRH a případně vstupem podnětů zvenčí (zrak, sluch) se aktivuje ascendentní aktivační systém retikulární formace, který zvýší svalový tonus a umožní rychlejší a přesnější svalovou činnost („útěk nebo boj“). Retikulární formace aktivuje také sekreci některých neuromediátorů v mozku. Acetylcholin působí v mozku většinou jako excitační neuromediátor, který mimo jiné zvyšuje schopnost se soustředit, dopamin zrychluje schopnost se rozhodovat (neznamená to ale, že dobře) a serotonin (tzv. hormon komfortu) zbavuje strachu.

Důsledky akutního stresu

Důsledky stresové odpovědi jsou velmi individuální: záleží na intenzitě podnětu, jeho trvání a vlastnostech organismu. Mírný opakovaný stres (zvyšující se zátěž při tréninku) vede k adaptaci (zvýšení tělesné zdatnosti). Krátkodobý intenzivní stres může vést k rozvoji šoku, zvlášť pokud je spojen například se silnou bolestí (akutní pankreatitida), selháním důležitého orgánu (infarkt myokardu) nebo krvácením. Může dokonce vést k náhlé smrti nebo psychickým důsledkům, které pak dlouhodobě přetrvávají (posttraumatická stresová nemoc).

4.3.2   Ukončení stresu

Stresovou reakci je třeba ukončit, jinak přejde stresová odpověď do chronicity se všemi jejími důsledky. Za normálních okolností se postupně snižuje aktivita stresových os a převládne aktivita parasympatiku. Parasympatikus je silným antistresovým činitelem hlavně u mladých lidí. U starých lidí vyhasíná aktivita sympatiku pomaleji (naopak se daleko rychleji aktivují stresové osy), takže starší pacienti mají sklon k chronickému stresu. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že akutní stres pomáhá ukončit i hormon šišinky melatonin, který se však ve vyšším věku tvoří v podstatně nižších koncentracích, stejně jako ADH.

Aktivně se dá stres ukončit aktivací parasympatiku pomalým hlubokým dýcháním (šestkrát za minutu, objem kolem 40 % vitální kapacity).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.