5. Metabolismus živin, nutrice a její poruchy

5.3 Metabolismus živin

Metabolismus živin se dá rozdělit do dvou fází. V době, kdy organismus přijal potravu (postprandiální fáze) se zvyšuje glykémie prostým vstřebáváním z trávicího traktu do krve. V játrech a svalech je dostatek ATP a začínají se tvořit zásoby: jaterní či svalový glykogen a tuky. Ve svalech se ATP přechodně ukládá také ve formě kreatinfosfátu. Dalo by se říci, že kreatinfosfát působí jako nárazník: při nadbytku ukládá a za nedostatku uvolňuje ATP.

V době mezi jídly, po ukončení resorpce živin střevem (fáze hladovění), se dostávají živiny (cukry, mastné kyseliny a aminokyseliny) do krve ze zásobních zdrojů. Ve svalech, játrech a tukové tkáni se sníží hladina ATP a nastává opačný proces: tuky a glykogen jsou odbourávány. Jaterní glykogen je štěpený na glukózu, která se vyplavuje do plazmy a je zdrojem energie především pro mozek (získává energii z glukózy v plazmě bez potřeby inzulínu, ale za určitých podmínek i z ketolátek) a erytrocyty (které mohou získávat energii jen z glukózy), zatímco glukóza vzniklá ze svalového glykogenu je spotřebována jen v místě svého vzniku.

5.3.1 Živiny

Jednotlivé živiny mají svoji energetickou hodnotu, která se udává v kJ/g nebo také v kcal/g. Energetická hodnota tuků je 40 kaJ/g, bílkovin a cukrů 17 kJ/g. (Etylalkohol má energetickou hodnotu téměř 30 kJ/g.) 

 Potrava má být optimálně složena z 60 % cukrů, 25 % tuků a 15 % bílkovin. Dospělý člověk o hmotnosti 75 kg by tak měl během dne bez větší zátěže přijmout asi 55 až 60 g tuků, 64 až 70 g bílkovin a asi 330 g sacharidů, hlavně ve formě škrobů. Kromě toho je nutné tělu dodávat vitamíny a stopové prvky. Energeticky se mohou jednotlivé složky zastupovat, nemohou se však zastupovat stavebně; esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny nemohou být ničím nahrazeny, stejně jako vitamíny a stopové prvky.

Tělo se skládá především z vody, tuků a bílkovin. Přijaté cukry slouží jako bezprostřední zdroj energie a v nadbytku se metabolizují na určité množství zásobního cukru – glykogenu a na zásobní tuky. Mohou mít také strukturní význam – glykoproteiny. Tuky ve zdravém – neobézním těle (asi 25% celkové tělesné hmotnosti) slouží především jako rezervoár energie a tepelná izolace. Některé tuky jsou nedílnou součástí membrán buněk (fosfolipidy, lipoproteiny), cholesterol je prekurzorem steroidních hormonů a některých dalších esenciálních molekul. V plazmě se tuky vyskytují ve formě volných mastných kyselin (FFA – Free Fatty Acids) a lipoproteinů. Bílkoviny v těle tvoří kolem 20% hmotnosti. Jsou součástí všech buněk, svalů, vnitřních orgánů a pojivové tkáně. Proteinový charakter mají téměř všechny enzymy a protilátky. Proteoanabolismus je nezbytný pro veškeré reparativní děje.

5.3.1.1 Sacharidy

Sacharidy jsou v organismu základním zdrojem pro výrobu energie a jsou také součástí makromolekulárních látek (např. glykoproteinů, glykolipidů a nukleových kyselin). Mají metabolické vztahy k většině biochemicky významných substancí. Sacharidy kryjí u člověka 50 – 80 % energetické potřeby.

Sacharidy jako hlavní zdroj energie mají zajištěno několikanásobné řízení své hladiny. Podílejí se na něm kromě inzulinu a glukagonu také glukokortikoidy, hormony štítné žlázy, katecholaminy a růstový hormon. Jediným hormonem, který glykémii snižuje, je inzulín.

Základním vyšetřením poruch glukózového metabolismu je vyšetření glykémie nalačno a vyšetření na přítomnost glukózy v moči. K posouzení poruch s hraničními laboratorními nálezy slouží OGTT (Oral Glucose Tolerance Test), čili glykemická křivka. Při OGTT se měří glykémie v žilní krvi na lačno a ve 120. minutě po vypití 75 g glukózy rozpuštěné ve 300ml vody. Standartně se testuje lačná glykémie a glykémie ve 120. minutě, u gravidních navíc v 60.minutě. 

Význam sacharidů

1) pohotový zdroj energie (nejsnáze se metabolizují)
2) hlavní zdroj energie pro mozek (spotřebuje 25% glukózy v těle; při hladovění mohou také sloužit jako zdroj energie pro mozek ketolátky, vždy ale musí být větší část energie hrazena glukózou) a erytrocyty 
3) regulace metabolismu ostatních živin v játrech (na zásobě glykogenu nepřímo závisí, zda se začnou utilizovat tuky a bílkoviny)
4) složka některých makromolekul (glykoproteiny a další); glykoproteiny jsou součástí receptorů na povrchu buněk a spoluvytvářejí mezibuněčnou hmotu

Z naměřených hodnot glykémie lze hodnotit: 

  • výchozí hladina glykémie (normálně 3,5 – 5,5 mmol/l);
  • doba, kdy křivka dosáhla vrcholu (normálně za 30 minut, u diabetika nejdříve za 45 minut);
  • zda hodnota přestoupila ledvinový práh (za normálních okolností nepřestoupí); 
  • kdy se křivka vrátila k původní hodnotě (u zdravého člověka do dvou hodin); u zdravého člověka může po překonané hyperglykémii nastoupit hypoglykémie (posthyperglykemická hypoglykémie) způsobená zvýšenou hladinou inzulinu. 

Podle tvaru křivky lze diagnostikovat prediabetes (porucha glukózové tolerance), kdy po 120-ti minutách je glykémie ≥ 7,8 mmol/l či diabetes, kdy po 2 hodinách dosáhla glykémie ≥ 11,1 mmol/l

Poruchy metabolismu sacharidů

Metabolismus sacharidů může být porušen na mnoha úrovních:

  • Poruchy vstřebávání ve střevě (např. deficit laktázy)
  • Poruchy metabolismu v játrech 
  • Diabetes mellitus 
  • Střádavé choroby (glykogenózy) 

Diabetes mellitus (blíže viz kapitola homeostáza)

Diabetes mellitus (úplavice cukrová) je nejznámější porucha metabolismu cukrů. Je charakterizovaná trojicí základních příznaků: hyperglykémií, polyurií a žízní. Klasifiace diabetu (DM):

  • DM 1.typu
  • DM 2.typu
  • Ostatní specifické typy diabetu (např. při onemocnění pankreatu, při endokrinopatiích,  genetické defekty beta buněk – MODY, aj.)
  • Gestační DM

Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní onemocnění, kdy dochází k destrukci beta-buněk pankreatu a tím k zániku endogenní sekrece inzulinu. Ke klinické manifestaci DM je zapotřebí destrukce > 70% tkáně produkující inzulin. Patogeneze DM 1.typu je multifaktoriální, kdy se podílejí jak vlivy genetické, tak vlivy negenetické. Autoimunitní reakce probíhá u geneticky predisponovaných osob a pravděpodobným spouštěčem mohou být některé typy virových infekcí. 

Dědičnost se na etiologii DM 1.typu podílí cca z 50 %. DM 1.typu je velmi silně asociován s HLA II. třídy (human leukocyte antigens). Tento typ DM je často sdružen i s jinými autoimunitními onemocněními, na které musíme pomýšlet (celiakie, Addisonova choroba, Hashimotova tyreoidis nebo perniciózní anémie). 

Manifestace je velmi často již v dětství či adolescentním věku a charakteristickým rysem je dobrá citlivost k inzulin – na rozdíl od DM 2.typu.

Diabetes mellitus 2. typu je způsoben kombinací dvou patofyziologických dějů: 1) relativní snížení inzulinové citlivosti = snížená citlivost tkání na účinky inzulinu a 2) porucha sekrece inzulinu. Obě tyto odchylky se v průběhu onemocnění mohou různě vyvíjet. V patogenezi DM 2.typu se uplatňuje zejména vliv obezity a nedostatek pohybové aktivity, do určité míry se podílí i komponenta dědičnosti.

Inzulinová rezistence = porucha účinku inzulinu v cílové tkáni je  DM 2.typu  vyjádřena:

  • ve svalu → snížené vychytávání glukózy 
  • v játrech → nedostatečný útlum jaterní glukoneogeneze → zvýšená tvorba glukózy  (typické jsou ranní hyperglykémie)
  • v tukové tkáni → pokles citlivosti na antilipolytický účinek inzulinu → zvýšená lipolýza a vyšší hladina volných mastných kyselin

Porucha inzulinové sekrece u DM 2.typu:

  • Nedochází včas k rychlému vzestupu sekrece inzulinu po požití stravy tzn. porucha první fáze inzulinové sekrece
  • Sekrece nastoupává pomalu a přetrvává zvýšená po delší dobu než u zdravých
  • V pokročilých fázích dochází k postupnému úbytku beta-buněk (apoptózou) a dochází k absolutnímu nedostatku inzulinové sekrece
Obrázek: A: Bifazická inzulinová sekrece; B: Dva typy sekrečních granul v beta-buňce. Cca 5% je připraveno k sekreci ihned -první fáze sekrece (zelená) a 95% tvoří rezervní pool pro pozdější mobilizaci – druhá fáze sekrece (červená). Zdroj: Rorsman, P., Renström, E. Insulin granule dynamics in pancreatic beta cells. Diabetologia 46, 1029–1045 (2003).

DM 2.typu je obvykle součástí tzv. metabolického syndromu, který je charakterizován centrální obezitou (nahromadění nitrobřišního tuku), arteriální hypertenzí, dyslipidémií, endoteliální dysfunkcí a protrombotickým stavem. Pacient s DM 2. typu má významně zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, která jsou pak nejčastější příčinou morbidity těchto pacientů.