6.2 Stárnutí a stáří

6.2.2 Syndromy předčasného stárnutí 

Existují onemocnění, u kterých se předpokládá, že jde o syndromy předčasného stárnutí. Těmto onemocněním se říká progerie. Dnes už je jasné, že se jedná o nemoci a ne skutečné předčasné stárnutí, protože se u těchto syndromů nenacházejí všechny typické změny stárnutí, jedná se o segmentální (částečné) progerie. Příkladem může být progerie typu Hutchinson-Gilfordův syndrom (porucha zjevná od druhého roku života, smrt v průměru do 15 let), ale: muži nemají problémy s prostatou, nezvyšuje se riziko nádorů nebo šedého zákalu, přes rychlý rozvoj aterosklerózy dojde málokdy k hypertenzi, diabetes se vyvíjí velice vzácně a u pacientů nevzniká Alzheimerova choroba ani jiné typy demencí. Progerie typu Wernerův syndrom vzniká v dospělosti, známky stárnutí se vyvíjejí během několika málo let a pacient do deseti let umírá. Rozdíl od skutečného stárnutí je v tom, že se nezvyšuje riziko neurodegenerace a demence, muži opět nemají problémy s prostatou a nevznikají změny v imunitním systému. Za syndromy předčasného stárnutí se považuje i diabetes mellitus a Downův syndrom.

V těle stárnoucího člověka stárne každá tkáň nebo systém jiným tempem, nezávisle na ostatních orgánech. Staří lidé se proto vzájemně liší mnohem více než lidé mladí. Kromě toho existují v jejich těle „vulnerabilní“ orgány nebo systémy, které reagují na jakoukoli změnu jako první. Patří sem mozek, vývodné močové cesty, oběhový a motorický systém. Nástup choroby se většinou projevuje na nejzranitelnějším orgánovém systému (nemusí to být orgán postižený chorobou!), a proto mají nemoci u starých pacientů atypické příznaky. Pro poruchu kompenzačních mechanizmů a snížení funkčních rezerv se sice projevují choroby v časnějším stadiu, ale jsou hůře rozeznatelné. Navíc jsou některé patologické nálezy ve stáří „normální“ (snížená glomerulární filtrace, snížená glukózová tolerance). Možná i proto se ve stáří často vyskytuje polymorbidita (několik chorob současně).

6.2.3 Starý člověk jako pacient

Rozdělení věkových kategorií podle WHO posunuje stáří do stále vyšších věkových skupin:

Mládí, mladá dospělostpod 30 let
Zralost31 – 45
Střední věk46 – 60
Starší věk (rané stáří)61 – 75
Stáří76 – 90
Velmi vysoký věkvíce než 90

Je třeba si uvědomit, že se staří lidé vzájemně liší mnohem více než lidé mladí. Je to způsobeno tím, že každý orgán nebo systém v těle stárne nezávisle na ostatních orgánech. A vzhledem k tomu, že všechny struktury v těle jsou na sobě závislé, je každý systém nastavený tak, aby kompenzoval nedostatky způsobené stárnutím některých složek. Zjistilo se také, že v těle starého člověka existují takzvané „vulnerabilní“ orgány, které reagují na jakoukoli změnu nebo zátěž jako první. Patří mezi ně mozek, dolní cesty močové, kardiovaskulární systém a motorický systém. (Například podání léku typu diuretikum může snížit prokrvení mozku a tím vyvolat poruchy kognice, způsobí polyurii, sníží cirkulující objem a aktivuje činnost srdce. Poruchy prokrvení mozku navíc sníží účinnost ortostatického reflexu a pacient může při změně polohy upadnout).  

Dále je důležité, že nástup choroby se většinou projevuje na nejzranitelnějším orgánovém systému (nemusí to být orgán postižený chorobou!) Z toho mohou vyplývat i jiné příznaky, vyskytující se ve vyšším věku. Pro poruchy kompenzačních mechanismů se choroby projevují v časnějším stadiu. Jenže vzhledem ke sníženým rezervám a vulnerabilním orgánům, je velice obtížné stanovit diagnózu. Situaci ještě komplikuje to, že některé patologické nálezy jsou ve stáří normální (počet bakterií v moči, porucha glycidové metabolismu) a také to, že ve stáří je velice častá polymorbidita (výskyt několika onemocnění najednou).

Často se mluví o hlavních problémech stáří jako o pěti I (5 I). Patří sem:

  • Instabilita (zvýšené riziko pádů ze všech možných příčin od poruch zraku, sluchu až po kolaps z poruch prokrvení CNS nebo kardiovaskulárních příčin);
  • Imobilita (snížená potřeba se pohybovat – ze strachu z pádů nebo z nejrůznějších poruch hybnosti atd);
  • Intelektové poškození;
  • Iatrogenní poškození (příliš mnoho léků a jejich vedlejších účinků je doplňováno léčivými čaji a zaručenými prostředky, které poradila sousedka). Riziko je také ve změně velikosti kompartmentů (celkové tělesné vody či tuku), ve kterých se léky distribuují;
  • Inkontinence (porucha funkce svěračů a koordinace vylučovacích funkcí).

Vlastní průběh stárnutí a stáří či délku života ovlivňuje mnoho faktorů: vrozené dispozice, výživa, životní styl, životní prostředí, sociální situace (vzdělání, manželství, příjmy), úroveň lékařské péče a omezování rizikových faktorů stárnutí.