5. Žlázy s vnitřní sekrecí

5.5 Exogenní příčiny poruch endokrinního systému

Do funkce endokrinního systému mohou zasáhnout různé další mechanismy. Jedním z nich je iatrogenní poškození například při terapeutickém podání hormonu, nejčastěji kortizolu, pro jeho protizánětlivé účinky (např. u autoimunitních onemocnění, po transplantacích a podobně). Některé léky (sulfonamidy, antiarytmikum amiodaron) mohou mít vliv na funkci štítné žlázy. 

Některé potraviny nebo dodatky stravy mohou také ovlivňovat endokrinní funkce. Například lékořice obsahuje látky, které se vážou na receptory pro aldosteron a zvyšují krevní tlak. Sója obsahuje fyto-androgeny, které mohou mít ve vyšší dávce negativní účinky. Kromě toho vysoké množství soji (ale i dalších látek – například zelí) působí jako strumigeny (snižují tvorbu hormonů štítné žlázy).

Alkohol ve velkém množství (u alkoholiků) zvyšuje sekreci kortikotropin releasing hormonu (CRH) i ACTH, což může vést až ke Cushingoidním změnám. Pivo má zase estrogenní účinky (obsahuje fytoestrogeny). U mužů s vysokou spotřebou může způsobit gynekomastii. 

Některé hormony se používají jako doping. Patří mezi ně například androgeny, růstový hormon a erytropoetin. Kromě účinků na růst svalové hmoty podporují androgeny i růstový hormon změny chování a vznik nádorů.

V poslední době se začíná hodně mluvit o látkách, kterým se říká endogenní disruptory.  Jsou to chemické látky nebo směs látek v prostředí, které pozměňují endokrinní rovnováhu organismu, a vyvolávají nežádoucí zdravotní účinky. Mechanismy účinku jsou různé: imitace účinku hormonu (falešně pozitivní signál), antagonismus hormonálního účinku, porucha syntézy nebo u hormonů, případně modifikace receptorů. O těchto látkách se začalo mluvit poté, co byly v populaci nalezeny nežádoucí zdravotní účinky: především vzestupný trend výskytu hormonálně vázaných nádorů (např. karcinomu mammy, prostaty a testes) a postupný pokles kvality a množství spermií u mužů.