4.4 Poruchy autonomního nervového systému
Autonomní nervový systém ovlivňuje mnoho orgánů, systémů a jejich funkcí v těle, proto je jeho porucha provázena mnoha různorodými příznaky, podle toho, která část nebo jakým mechanismem je poškozena.
Snížená aktivita sympatiku vede k ortostatické (posturální) hypotenzi, poruchám pocení (anhidróze) a u mužů k poruchám ejakulace. Zvýšená aktivita parasympatiku vede k mióze, zvýšené motilitě a sekreci v trávicím traktu, k průjmům až k inkontinenci a priapismu (patologicky prodloužená erekce). Snížená aktivita jednoho systému většinou zvýší aktivitu systému druhého: například Hornerova trias (lokální poškození krčního sympatického ganglia) způsobí převahu parasympatiku s příznaky – ptóza víčka, mióza a enoftalmus.
Nejčastější příznaky poruch autonomního nervového systému
Zvýšená aktivita sympatiku(snížená aktivita sympatiku) | Zvýšená aktivita parasympatiku(snížená aktivita sympatiku) | |
---|---|---|
Kardiovaskulární systém | Tachykardie Systémová hypertenze Syndrom ortostatické intolerance (přehnaná reakce na změnu polohy, provázená dlouhodobým zvýšením tlaku a srdeční frekvence) | Bradykardie Labilita krevního tlaku Posturální hypotenze (selhávání ortostatického reflexu – kolaps při postavení se) |
Potní žlázy, termoregulace | Studený pot, chladná kůže | Zvýšené pocení dlaní a plosek nohou Poruchy termoregulace Intolerance tepla |
GIT | Snížená sekrece slin Snížená motilita žaludku, pocit předčasné plnosti Zácpa | Zvýšená sekrece slin Poruchy polykání (poruchy koordinace) Zvýšená motilita žaludku, zvýšená sekrece HCl Zvýšená motilita střev, průjem až inkontinence stolice |
Respirační systém | Hyperventilace | Bronchokonstrikce, stridor (pískoty) |
Vylučovací systém | Porucha vyprazdňování močového měchýře (retence) | Urgentní močení Inkontinence Nykturie |
Pohlavní systém mužů | Poruchy erekce | Poruchy ejakulace, priapismus |
Oko | Abnormality zornic – mydriáza Snížená tvorba slz | Ptóza Abnormality zornic – mióza Zvýšená tvorba a sekrece slz |
Obecně můžeme poruchy autonomního systému rozdělit podle různých hledisek:
Primární poruchy (vzniklé bez příčiny) a sekundární poruchy (způsobené jiným onemocněním)
- primární autonomní degenerace (různé typy dysautonomií; Shy Draggerův syndrom (Multiple system atrophy, (MSA); Parkinsonova choroba). Primární poruchy autonomního nervového systému mohou vzniknout v každém věku, některé z nich jsou dědičné.
- sekundární poruchy (způsobené autoimunitním zánětem (Guillain-Barré syndrom), metabolickým poškozením při diabetu mellitu nebo chronickém selhávání ledvin, úrazem nebo otravou)
Podle jiného hlediska:
- lokalizované (Hornerova trias; poruchy pocení na horní polovině těla u diabetiků; poruchy polykání u diabetiků, Parkinsoniků, alkoholiků; poruchy vyprazdňování žaludku u diabetiků)
- generalizované (synkopa při přechodném snížení aktivity sympatiku u mladých dívek v horkém a vydýchaném prostředí), MSA, atd.
Poruchy mohou vzniknout různými mechanismy a na různých úrovních. Pro přehled jsou rozděleny do několika skupin:
Poruchy způsobené úrazem
- Syndrom autonomní dysreflexie je komplikace po poraněních míchy. Nejzávažnější je po poškození nad segmentem T6. Při aktivaci sympatiku – např. naplněním močového měchýře – se vazokonstrikcí v trávicím traktu (GIT) výrazně zvýší krevní tlak. Vzhledem k tomu, že porucha blokuje eferentní inervaci, vysoký krevní tlak přetrvává, protože cévy v GIT nemohou relaxovat. Jedná se o prodlouženou „centralizaci krevního oběhu“, jak ji známe ze stresové reakce.
- Neurogenní šok vzniká důsledkem generalizované vazodilatace způsobené poruchou míchy v hrudní oblasti. Úrazem je poškozen sympatikus (thorakolumbální systém, nejčastěji při úrazech kolem T5) a dojde ke ztrátě cévního tonu především v oblasti gatrointestinálního traktu. Tím se sníží žilní návrat a relativně (!) se sníží cirkulující objem. Tkáně jsou málo prokrvené, aktivují se kompenzační mechanismy, ale sympatikus se nemůže zapojit. Rozvíjí se šok.
Poškození autonomního systému otravou
Otrava organofosfáty Organofosfáty byly původně vyvinuty jako nervově-paralytický bojový plyn (sarin, soman, tabun). Dnes se hojně používají jako insekticidy. Blokují účinek acetylcholiesterázy, enzymu, který degraduje acetylcholin. V synapsích se ho tak hromadí velké množství, působí dlouhodobě a vazbou na nikotinové nebo muskarinové receptory vyvolává různé příznaky. |
Účinky organofosfátů se dají rozdělit podle receptorů, na které působí:
- nikotinové účinky (aktivace ganglií sympatiku i parasympatiku): změny krevního tlaku, srdeční aktivity, metabolické změny. Nikotinové receptory jsou však i na nervosvalové ploténce, takže otrava způsobuje i křeče svalů (včetně dýchacích).
- muskarinové účinky (periferně parasympatické), které anglofonní učebnice vtipně sloučily do mnemotechnické pomůcky „SLUDGE“ (bláto) (S: salivation (slinění), L: lacrimation (slzení), U: urination, (močení), D: diarrhoe (průjem), G: gastrointestinal motility (zvýšená motilita a sekrece v GIT), E: emesis (zvracení)). Patří sem i bronchokonstrikce a zvýšená sekrece hlenu v bronších.
- účinky na CNS (v CNS se acetylcholin vyskytuje jako mediátor převážně s excitačními účinky). Z počátku jsou účinky dráždivé, pak tlumivé: objevují se bolesti hlavy, závratě, pocit strachu, mióza, může dojít až k bezvědomí.
Organofosfáty mohou do těla vstupovat respiračním nebo gastrointestinálním traktem, dokonce i kůží.
Otrava atropinem. Atropin je kompetitivní antagonista acetylcholinových muskarinových receptorů. V přírodě se vyskytuje v některých jedovatých rostlinách, například v rulíku zlomocném nebo durmanu. Zablokováním muskarinových receptorů převáží účinek sympatiku: většinou vzniká psychický i motorický neklid, sucho v ústech, tachykardie a mydriáza. |
Atropin se používá na potlačení muskarinových příznaků u otravy organofosfáty.
Přehled poruch autonomního nervového systému:
Poruchy tvorby a výdeje katecholaminů
- Deficit dopamin b– hydroxylázy: (deficit enzymu, který je nutný pro tvorbu noradrenalinu). Onemocnění se projevuje jako úplný výpadek sympatické aktivity: pacient má nízký krevní tlak, bradykardii, kolabuje při změně polohy, má obecně sníženou schopnost reakce na zátěž (není stresová odpověď,…)
- Feochromocytom je nádor z chromafinních buněk dřeně nadledvin. Produkuje velké množství adrenalinu a noradrenalinu, které se zpočátku nárazově vyplavují do krevního oběhu a způsobují záchvaty hypertenze a tachykardie
Centrální autonomní poruchy
- Shy-Dragerův syndrom („Multiple system atrophy“ – MSA): nepříliš četné, ale progresivní onemocnění, způsobené degenerací autonomního systému hypotalamu (těžká ortostatická hypotenze, impotence, poruchy močení,…), substantia nigra (parkinsonské příznaky) a mozečku (cerebelární ataxie)
- snížená aktivita center prodloužené míchy: Neurokardiogenní (vazovagální) synkopy jsou typické především u mladých lidí, hlavně ve vydýchaném horkém prostředí. Kardiogenní centra v prodloužené míše jsou na přechodnou dobu méně aktivní, vznikne bradykardie a hypotenze. Projeví se to kolapsem -„mdlobou“.
- poruchy na úrovni míchy: Pure autonomic failure (PAF) je způsobeno degenerací intermediolaterálních provazců v míše. Projevuje se hlavně posturální hypotenzí, retencí moči, zácpou a pocením.
Periferní autonomní poruchy
- Akutní idiopatická polyneuropatie (Guillain-Barré sy) – demyelinizační onemocnění autoimunitního původu, má kromě paréz a bolestí často také poruchu periferního autonomního systému (vyskytují se zejména poruchy srdečního rytmu (paroxysmální tachykardie či bradykardie až asystolie po odsávání z trachey nebo Valsalvově manévru), ortostatická hypotenze a paroxysmální hypertenze.
- Porucha autonomních funkcí u diabetiků (součást diabetické polyneuropatie) – poruchy regulace pocení a prokrvení, především dolních končetin.
Porucha receptorů
- zvýšená citlivost baroreceptorů: Syndrom ortostatické intolerance je přehnaná aktivace sympatiku jako reakce na změnu polohy (prodloužená (až desítky minut) tachykardie, hypertenze, bolesti hlavy, pocení a případně zvracení. Vyskytuje se u mladších lidí.
- Syndrom familiární dysautonomie (Riley-Day syndrom) je autozomálně dominantně dědičný. Je vzácný, vyskytuje se především u skupiny tzv. Ashkenaziho židů (izolovaná skupina populace s vysokým výskytem vrozených poruch metabolismu, např. cystickou fibrózou, hemofilií atd.). Je způsoben nekompletním vývojem senzorických a autonomních receptorů a projevuje se zpočátku poruchami senzoriky, nedostatkem slz a vazovagálními synkopami, později se přidává labilní krevní tlak, pocení, porucha stresové odpovědi a další příznaky.